Większość laptopów może zawierać pojedynczy 2,5-calowy dysk, ale niewielka liczba laptopów z ekranem o szerokości większej niż 15 cali może pomieścić dwa dyski. Niektóre laptopy obsługują tryb hybrydowy, łącząc 2,5-calowy dysk twardy, zwykle przestronny dysk twardy do przechowywania danych, z napędem mSATA lub M.2 SDD, zwykle o mniejszej pojemności, ale znacznie szybszym tempie odczytu/zapisu. Partycja systemu operacyjnego byłaby umieszczona na dysku SSD w celu zwiększenia wydajności operacji wejścia/wyjścia laptopa. Innym sposobem zwiększenia wydajności jest użycie mniejszego dysku SSD o pojemności 16-32 GB jako dysku podręcznego z kompatybilnym systemem operacyjnym.

Naprawa komputerów – 3Giga Białystok a wytrzymały komputer

Niektóre laptopy mogą mieć bardzo ograniczoną możliwość rozbudowy dysku, gdy używany dysk SSD ma niestandardowy kształt lub wymaga własnościowej karty córki. Niektóre laptopy mają bardzo ograniczoną przestrzeń na zainstalowanym dysku SSD, zamiast tego polegając na dostępności usług przechowywania danych użytkowników w chmurze. Wiele zewnętrznych dysków twardych lub serwerów pamięci masowej NAS z obsługą technologii RAID można podłączyć do praktycznie każdego laptopa za pośrednictwem takich interfejsów, jak USB, FireWire, eSATA lub Thunderbolt, lub za pośrednictwem sieci przewodowej lub bezprzewodowej, aby jeszcze bardziej zwiększyć miejsce na przechowywanie danych. Wiele laptopów zawiera również czytnik kart, który umożliwia korzystanie z kart pamięci, takich jak te używane w aparatach cyfrowych, które zazwyczaj są kartami SD lub microSD. Umożliwia to użytkownikom pobieranie zdjęć cyfrowych z karty SD na laptopa, dzięki czemu mogą oni usuwać zawartość karty SD i zwalniać miejsce na robienie nowych zdjęć. Oferowana jest naprawa komputerów – 3Giga Białystok.

Naprawa komputerów - bardzo dobra usługa w mieście

Naprawa komputerów – 3Giga Białystok a wyjmowany dysk do nośników informacji

Na początku 2010 r. optyczne napędy CD-ROM, płyty kompaktowe (CD), DVD i w niektórych przypadkach płyty Blu-ray (BD) były niemal uniwersalne w modelach pełnowymiarowych. Dysk twardy pozostaje dość powszechny w laptopach z ekranem o szerszym niż 15 cali (38 cm), chociaż tendencja do cieńszych i lżejszych maszyn stopniowo eliminuje te dyski i odtwarzacze; dyski te są rzadkością w kompaktowych laptopach, takich jak podnotebooki i netbooki. Dyski optyczne do laptopów zazwyczaj mają standardowy rozmiar i zazwyczaj posiadają standardowe złącze mSATA. Często możliwe jest zastąpienie napędu optycznego nowszym modelem. W niektórych modelach laptopów istnieje możliwość wymiany dysku optycznego na drugi dysk twardy, przy użyciu pojemnika, który zapełnia dodatkową przestrzeń, jaką zajmowałby dysk optyczny.

Klawiatura alfanumeryczna służy do wprowadzania tekstu i danych oraz wykonywania innych poleceń (np. klawiszy funkcyjnych). Do sterowania pozycją kursora na ekranie używa się panelu dotykowego (zwanego również gładzikiem), kursora wskazującego lub obu tych elementów, a do pisania służy zintegrowana klawiatura. Klawiatura zewnętrzna i mysz mogą być podłączone za pomocą portu USB lub bezprzewodowo, przez Bluetooth lub podobną technologię. Wraz z pojawieniem się ultrabooków i obsługą wprowadzania dotykowego na ekranach do systemów operacyjnych z okresu 2010 – 2010, takich jak Windows 8.1, w wielu modelach ekranów dotykowych używa się wielodotykowych.