Krzywe zamożności nad ludźmi (WOP) to wizualnie przekonujący sposób na pokazanie podziału bogactwa w danym kraju. Krzywe WOP są zmodyfikowanym rozkładem krzywych zamożności.

Pionowa i pozioma skala wyświetlają wartości procentowe od zera do stu. Wyobrażamy sobie, że wszystkie gospodarstwa domowe w kraju są sortowane od najbogatszych do najbiedniejszych.

Następnie są one obkurczane i układane (najbogatsze z lewej strony) wzdłuż poziomej skali. Dla każdego gospodarstwa domowego, jego punkt na krzywej przedstawia, jak ich bogactwo porównuje (w proporcji) do średniej bogactwa najbogatszego percentyla. Dla każdego narodu, średnia zamożność najbogatszych 1/100 gospodarstw domowych jest najwyższym punktem na krzywej (ludzie, 1%; zamożność, 100%) lub (p=1, w=100) lub (1, 100). W świecie rzeczywistym dwa punkty na krzywej WOP są zawsze znane przed zebraniem jakichkolwiek statystyk. Są to najwyższy z definicji punkt (1, 100) i najwyższy z prawicowych (najubożsi, najniższy majątek) lub (p=100, w=0) lub (100, 0). Ten niefortunny i najbardziej słuszny punkt jest podany, ponieważ zawsze co najmniej jeden procent gospodarstw domowych (osadzonych w więzieniach, choroba przewlekła itp.) nie ma żadnego majątku. Biorąc pod uwagę, że najwyższe i prawe punkty są stałe … nasze zainteresowanie leży w postaci krzywej WOP pomiędzy nimi. Istnieją dwie skrajne możliwe formy krzywej. Pierwszym z nich jest „doskonały komunistyczny” WOP. Jest to linia prosta od najbardziej na lewo (maksymalne bogactwo) punktu poziomo w poprzek skali ludzi do p=99. Potem spada pionowo do zamożności = 0 przy (p=100, w=0).

Adwokat podział majątku – Urszula Zajko Białystok- doradzimy jak sprawnie przeprowadzić podział

Drugą skrajnością jest „doskonała tyrania”. Zaczyna się po lewej stronie od maksymalnego bogactwa Tyrana wynoszącego 100%. Następnie natychmiast spada do zera przy p=2, a kontynuuje poziomo do zera u reszty ludzi. Oznacza to, że tyran i jego przyjaciele (najlepszy percentyl) są właścicielami całego bogactwa narodu. Wszyscy pozostali obywatele są poddanymi lub niewolnikami. Oczywistą formą pośrednią jest linia prosta łącząca lewy/górny punkt z prawym/dolnym punktem. W takim „diagonalnym” społeczeństwie gospodarstwo domowe w najbogatszym percentylu miałoby tylko dwa razy więcej bogactwa niż rodzina w medianie (50.) percentyla. Takie społeczeństwo jest nieodparte dla wielu (zwłaszcza ubogich). W rzeczywistości to porównanie do społeczeństwa diagonalnego jest podstawą wartości Giniego wykorzystywanych jako miernik choroby w danej gospodarce. Wartości Giniego (40,8 w 2007 r.) pokazują, że Stany Zjednoczone są trzecią najbardziej niesprawiedliwą gospodarką spośród wszystkich krajów rozwiniętych (za Danią i Szwajcarią). Polecany jest adwokat podział majątku – Urszula Zajko Białystok.

Adwokat podział majątku - najprzydatniejszy specjalista sądowy

Podział majątku o czym warto pamiętać

Osobiste bogactwo różni się w zależności od osoby dorosłej z wielu powodów. Niektóre osoby o niskim poziomie zamożności mogą znajdować się na wczesnym etapie kariery zawodowej, z niewielkimi szansami lub motywacją do gromadzenia aktywów. Inni mogli ucierpieć z powodu niepowodzeń biznesowych lub osobistych, lub żyć w częściach świata, w których możliwości tworzenia bogactwa są poważnie ograniczone. Na drugim końcu spektrum znajdują się jednostki, które zdobyły duże bogactwo na różne sposoby. W krajach zachodnich najbardziej typowym sposobem bogacenia się jest przedsiębiorczość (szacowana na trzy czwarte nowych milionerów). specjalisty w danej dziedzinie (np. lekarza, prawnika, inżyniera) lub czołowego sprzedawcy korporacyjnego.